Achievements

: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/wlccadm/public_html/includes/unicode.inc on line 311.

Tournament Results

West London won the London Chess League Championship in the season of 1955-1956.

West London also won the Middlesex League Championship in the season of 1994-1995 [1].

West London won the London League Eastman Cup in the season of 2006-2007.

To find out more about the internal competitions, check out the trophies page.

League and Internal Tournament Results

Season Middlesex League London League Competition Winners
2010-11 T1: Division 2 - 6/8 Division 3 - 6/13 FJ. Camm: A. Hayler
R. Eastman: R. Kane
W. Henderson: R. Kamath
G.Thomas: R. Kane
EW. Spires: R. Campbell
V. Menchik: J. Bote
2009-10 T1: Division 1 - 8/8 -demoted
T2: Division 3 - 5/5 -merged with T1
Division 3 - 11/13 W. Henderson: R. Campbell
G.Thomas: E. Tandi
EW. Spires: R. Kamath
V. Menchik: J. Bote
2008-09 T1: Division 1 - 3/8
T2: Division 2 - 8/8 -demoted
Division 2 - 12/12 -demoted
Division 4 - 12/12 -team withdrawn
W. Henderson: Mark Lyell
G.Thomas: Mark Lyell
EW. Spires: R. Kamath
2007-08 T1: Division 1 - 5/8
T2: Division 3 - 1/6 -promoted
Division 3 - 2/12 -promoted W. Henderson: Mark Lyell
G.Thomas: R. Kamath
EW. Spires: R. Matzko
2006-07 T1: Division 1 - 3/7
T2: Division 3 - 6/7
Division 3 - 10/12 -just avoided relegation W. Henderson: Mark Lyell
G.Thomas: E. Tandi
EW. Spires: E. Tandi
2005-06 T1: Division 1 - 4/7
T2: Division 3 - 5/7
Division 3 - 10/12 just avoided relegation. G.Thomas: Colum Jezierski
2004-05 T1: Division 1 - 4/8
T2: Division 3 - 5/9
Division 4 - 1/12
Close win on game points. Promoted.
No tournament
2003-04 T1: Division 1 - 5/8
T2: Division 3 - 7/9
Division 4 - 6/11 No tournament
2002-03 T1: Division 1 - 6/7
T2: Division 3 - 7/8
Not entered No tournament
2001-02 T1: Division 2 promoted
T2: Division 3
Not entered No tournament
2000-01 T1: Division 3 promoted
T2: Division 3
Thrown out for not handing in results No tournament
1999-2000 T1: Division 2 relegated for not handing in results
T2: Division 3

?
1998-99 T1: Division 2 ? ?
1997-98 T1: Division 1 ? ?
1996-97 T1: Division 1
T2: Division 4
Division 5 - 4/11 G.Thomas: P. Harrington
1995-96 T1: Division 1 Division 5 - 7/11 Henderson Cup: Karl Osborne
G.Thomas: P. Hawran
1994-95 T1: Division 1 - Won!
T2: Division 4
Division 5 - 8/10 Club Champion: Pat Aherne
Vera Menchik Tourney: Peter Hawran
Eichel Tourney: Peter Hawran
Spires Tourney: Michael Price
G.Thomas: R. Downing
1993-94 T1: Division 1 - 4/6 Division 6 - 1/13 -promoted! G.Thomas: J. Spenser
1992-93 ? ? G.Thomas: S. Chan
1991-92 ? ? Club Champion: Mark Lyell
G.Thomas: A. Freeth
1990-91 ? ? Club Champions:
S. Buttler
Mark Lyell
Spires: R. Downing
G.Thomas: R. Brent
1989-90 ? ? Club Champion: S. Buttler
Spires: Mrs. D. Butler
G.Thomas: R. Jennings
1988-89 ? ? Club Champions:
S. Buttler
Mark Lyell
R. Stuart
Spires: J. Bezant
1987-88 ? ? Club Champion: S. Buttler
Spires: A. Harrison
1986-87 ? ? Club Champion: Mark Lyell
Spires: G. Risteljic
1985-86 ? ? Club Champion: Mark Lyell
1984-85 ? ? Club Champion: J. Gorgol
1983-84 ? ? Club Champion: J. Gorgol
1982-83 ? ? Club Champion: J. Gorgol
1981-82 ? ? Club Champion: D.J. Stewardson
1980-81 ? ? Club Champion: A. Forbes
1979-80 ? ? Club Champion: D.A. Shaw
G.Thomas: Z.J. Godon
1978-79 ? ? Club Champion: O.T. Morton
G.Thomas: Z.J. Godon
1977-78 ? ? Club Champion: C. Lawrence
G.Thomas: S. Butler
1976-77 ? ? Club Champion: D.J. Stewardson
G.Thomas: E.N. Sachs
Henderson: J. Green
1975-76 ? ? Club Champion: T.M. Wheatcroft
G.Thomas: M. Siddiq
Henderson: N. Lumer
1974-75 ? ? Club Champion: T. Arnold
G.Thomas: J. Burke
Henderson: B. Tulloch
1973-74 ? ? Club Champion: T.M. Wheatcroft
G.Thomas: F. Field
Henderson: E.W. Spires
1972-73 ? ? Club Champion: S.G. Kent
G.Thomas: T.T. Skipp
Henderson: K. Wardle
1971-72 ? ? Club Champion: A. Lukowicz
G.Thomas: M.H. Hawley
Henderson: J. Green
1970-71 ? T1: Division A - 12/12
T2: Division E - 9/10 [70]
Club Champions:
P. Gillham
Dr. D.A. Shaw
G.Thomas: P. Gillham
Henderson: M.J. Pennell
1969-70 ? T1: Division A - 7/12
T2: Division E - 9/10 [68]
Club Champion: T.M. Wheatcroft
G.Thomas:
M.H. Hawley
C. Taylor
Henderson:
D. Eichel
J. Green
1968-69 ? ? Club Champion: D. J. Barnett
Spires: P. Gillham
G.Thomas: M.H. Hawley
Henderson: E.W. Spires
1967-68 ? T1: Division B - 6/10
T2: Division D - 4/10 [59]
Club Champion: R. Hughes-Hallet
Spires: M. Wood
G.Thomas: J.R. Phillips
Henderson: D.J. Barnett
1966-67 ? T1: Division B - 3/10
T2: Division C - 9/10 [58]
Club Champions:
A. Lindhurst
B.J. Themis
Menchik: A. Lukowicz
G.Thomas: R. Hughes-Hallet
Henderson: B.P. Grisogono
Drey: Eric Knapp
1965-66 ? T1: Division A - 12/12
T2: Division D - 3/10 [69]
Club Champion: M. Cabrinovic
G.Thomas: A. Lucowicz
Henderson: B.P. Grisogono
1964-65 ? T1: Division A - 8/12
T2: Division D - 5/10 [67]
Club Champions:
D. Kovic
R.C. Somerville
Eastman: B. Themis
G.Thomas: G.M. Norman [11]
Henderson: B.G. Henstock
1963-64 ? T1: Division B - 2nd
T2: Division D Section 1 - 4th [61]
Club Champion: P. Aherne
Eastman: U.G.H. Torney
G.Thomas: A. Lindhurst
Henderson: P.R. Wood
1962-63 ? ? Club Champion: T.M. Wheatcroft
Eastman: M.H. Hawley
G.Thomas: R. Hughes-Hallet
Henderson: E.W. Spires
1961-62 Not entered T1: Division A - 6th
T2: Division C 10/10 (bottom) [6]
Club Champion: Tournament cancelled
Eastman: M.H. Hawley
G.Thomas: P.N. Lee
Henderson: U.G.H. Torney
1960-61 ? T1: Division A - 5/12
T2: Division C - 7/9 [57]
Club Champion: A.S. Hollis
Eastman: P.N. Lee
G.Thomas: G.M. Norman
Henderson: U.G.H. Torney
1959-60 ? ? Club Champion: A.S. Hollis
Eastman: P.N. Lee
G.Thomas: R. Hughes-Hallett
Henderson: E.W. Spires
1958-59 ? T1: Division A - 8/12
T2: Division C - 6/10 [75]
Club Champion: A.S. Hollis
Eastman: P.N. Lee
G.Thomas: R. Hughes-Hallett
Henderson: U.G.H. Torney
1957-58 ? ? Club Champions:
J.B. Harmer
A.S Hollis
A. Lindhurst
Eastman: P. Aherne
G.Thomas: C. Kottnauer
Henderson: N.D. Stein
1956-57 ? ? Club Champion: No award made
Eastman: B.G. Millis
G.Thomas: F. Fischer
Henderson: B.G. Millis
1955-56 ? T1: Division A - Won! [56] Club Champion: J.B. Harmer
Eastman: N.D. Stein
G.Thomas: C. Kottnauer
Henderson: J.F. Barrs
1954-55 ? ? Club Champion: J.B. Harmer
Eastman: J.B. Harmer
G.Thomas: C. Kottnauer
Henderson: G. Richer
1953-54 Won Eastern Zone and finished 3rd overall [5] T1: Division A - 7th
T2: Division C section A - 4th [5]
Club Champion: J.A. Fuller
Eastman: J.B. Harmer
G.Thomas: M.A. Knibbs
Henderson: D.A. Bissett
1952-53 ? ? Club Champion: R.H. Newman
Eastman: J.B. Harmer
G.Thomas: F. Fischer
Henderson: A. Penkuhn
1951-52 ? ? Club Champion: J. King
Eastman: J. Triefelot
G.Thomas: W.S. Wallis
Henderson: M.P. Allfrey
1950-51 ? ? Club Champion: J.A. Fuller
Eastman: I.R.T. McCarthy
G.Thomas: A.E. Kahan
Henderson: C.R. Rudolf
1949-50 ? ? Eastman: Rev. K.S. Procter
G.Thomas: F. Fischer
1948-49 ? Division A - ended up staying in A [60] Eastman: A.C. Hopkinson
G.Thomas: I. Konig
1947-48 ? ? Club Champion: F.J. Camm
Eastman: W. Henderson
G.Thomas: F. Fischer
Millner-Barry Cup: C. Witt
Amez. Droz Trophy: Miss Henniker-Heaton
Lady Robinson Cup: Miss Jean Craker
Vera Menchik Trophy: Miss Henniker-Heaton
Droy Cup: C.R. Rudolf
Ford Cup: R.N. Carr
Chauvet Medal: Townshend-Rose [66]
1946-47 ? ? Eastman: J.H. Parr
1945-46 ? Division A - 2/15 (after winning appeal against adjudication)
behind new entrant Croydon [49].
Eastman: Capt. E.A. Beamish [Gaz52]
Drey Cup: G.F. Whyte [Gaz53]
Lady Robinson Cup: J.A. Fuller[Gaz51]
Chauvet Medal: Cancelled [Gaz50]
1944-45 ? ? Club Champion: Sir G.A. Thomas
Vera Menchik Trophy: R. Peschek [Gaz47]
Eastman: H. Sher
1943-44 ? ? Club Champion: Sir G.A. Thomas [3]
Eastman: C. Rowe
1942-43 ? ? Club Champion: Sir G.A. Thomas
Eastman: C.T. Ley [Gaz23]
1941-42 ? ? Club Champion: H. Streusler
Eastman: J. Mieses[Gaz1,13]
1940-41 ? ? Eastman: A. Styles
1939-40 ? ? Eastman: C.T. Ley
1938-39 ? ? Club Champion: B. Grombatch
Eastman: No Result [Gaz16]
1937-38 ? ? Club Champion: P.W. Sergeant (BA)
Eastman: Samson Roos
1936-37 ? ? Club Champion: F.J. Camm
Eastman: J.W.H. Saybourne
1935-36 ? ? Club Champion: F.J. Camm
Eastman: W.G. Sedgmore
1934-35 ? ? Club Champion: F.J. Camm
Eastman: W. Henderson
1933-34 ? ? Club Champion: F.J. Camm
Eastman: F.J. Camm
1932-33 ? ? Club Champion: W.H. Regan
Eastman: J. Hart
1931-32 ? ? Club Champion: G.S. Fisher
Eastman: S. May
1930-31 ? ? Club Champion: C.E. Ford
Eastman: L.T. Dent
1929-30 ? ? Club Champion: E.T. Jetsy
Eastman: A.G. Kershaw
1928-29 ? ? Club Champion: E.T. Jetsy
Eastman: Dr. F.S. Duncan
1927-28 ? ? Club Champion: W.H. Regan
Eastman: S. May
1926-27 ? ? Club Champion: F. Downey
Eastman: R.T. McCarthy
1925-26 ? ? Club Champion: E.T. Jetsy
Eastman: Fred T. Downey
1924-25 ? ? Club Champion: E.T. Jetsy
Eastman: Dr. F.S. Duncan
1923-24 ? ? Club Champion: E.T. Jetsy
Eastman: R.H. Shapcott
1922-23 ? ? Club Champion: R.P. Michell
Eastman: R.H. Bradshaw
1921-22 ? ? Club Champion: R.P. Michell
1920-21 ? ? No Contest
1919-20 ? ? No Contest
1918-19 ? ? No Contest
1917-18 ? ? No Contest
1916-17 ? ? No Contest
1915-16 ? 3rd place behind Hampstead (1st)
and Metropolitan [20](Jul-p237)
No Contest
1914-15 ? ? No Contest
1913-14 ? ? No Contest
1912-13 ? ? Club Champion: R.P. Michell
1911-12 ? ? Club Champion: R.P. Michell
1910-11 ? ? Club Champion: R.P. Michell
1909-10 ? ? Club Champion: R.P. Michell
1908-09 ? ? No Contest
1907-08 ? ? Club Champion: R.P. Michell
1906-07 ? ? Club Champion: W. Ward
1905-06 ? Played in Division A -5th[76] Club Champion: R.P. Michell
1904-05 ? Played in Division A -5th[76] Club Champion: R.P. Michell
1903-04 ? Played in Division A -6th[76] Club Champion: R.P. Michell
1902-03 ? Played in Division A -7/12[76] Club Champion: R.P. Michell
1901-02 ? Played in Division A - 9/11[76] Club Champion: R.P. Michell
1900-01 Played in Division A - 9/11[76] Club Champion: R.P. Michell
1899-1900 Played in Division A - 9/11[76] Club Champion: R.P. Michell
1898-99 Played in Division A - 9/11[76] Club Champion: P.W. Sergeant (BA)
1897-98 Played in Division A - 9/11[76] Club Champion: P.W. Sergeant (BA)
1896-97 Won Division B, promoted[76] Club Champion: K. Arnst
1895-96 ? Played in Division B [65](p265), finished joint 6/10[64]. Club Champion: C. Woollacott
K. Arnst won the Winter Handicap [62](p234)
1894-95 ? Entered Division C (as Hammersmith) [55](p67) and won. Promoted to Division B. Club Champion: Rev. J.T.C. Chatto (MA)
1893-94 ? Not entered [54](p36 Hammersmith not listed) Summer Handicap Tournament:
Rev. J.T.C. Chatto (MA) [55](p67)

Some points of note:

In May 1946, the club discontinued its regular lightning tournaments because a number of members considered them as not conducive to good chess. A venue called "The Gambit" entertained this form of chess [49].

In the season of 1953-54, the Middlesex League was divided into Eastern/Western zones. WLCC won the Eastern zone and ended up 3rd overall. WLCC finished 7th in LL Div-A and 4th in LL Div-C section A [5].

In 1993-94 WLCC Middx T1 were runners up in Middlesex League Division 1. Then in 1994-95, Mark's team finally won it! WLCC also won the Hammersmith League.

WLCC won the Hammersmith League in 1995-96, but few other records exist for this year. Unfortunately in 1996-97, Middx T1 nearly got relegated from Division 1. Colum joined the club this year. In 1997-98 Middx T1 did get relegated to Middlesex League Division 2. Team captain Mark Lyell left the club for a while, returning for the 2000-01 season.

At the end of the 1999-2000 season, the Middlesex Team 1 had been demoted to division 3 for not handing in the season's results and were lucky not to have got thrown out of the league altogether, because the League secretary Zoe Ryle was very annoyed indeed. At the same time the London League team was thrown out for not handing in results (Mike Price was the captain). The London League situation could have been remedied by someone attending the AGM, but no-one from the club showed up.

Over the next few years the team fought its way back into Middlesex League Division 1 and re-entered the London League.