Juniors's blog

: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/wlccadm/public_html/includes/unicode.inc on line 311.

Under 9 Inter-Association Championships 2006

EPSCA U9

Under 9 South-East Zone, Leatherhead, 11 March

Photo of Coach and children Photo of Coach and children Photo of Coach and children

1 Theo Tanner U9
2 James Sautherland U9
3 Kristian Pelosi U9
4 Charles Orchard U8
5 Nico Pauen-Brar U7
6 Emilio Sison U7
7 Joseph Langley U7
8 Matthew Wheeler U8
9 Edward Wootton U7
10 Angus Pollock
(res.)
U7
11 Francis Pollock U8
12 Isobel Warren U8
13 Theddeus Felle-Lu Taaya
(res.)
U8

This year's team was quite young and with very little experience. Previous year's players could not play this year for some various reasons. I could have not hoped for a much better result with the young team, although many of them had a great chance of winning. The only winners were Matthew Wheeler and Francis Pollock, James Sautherland could have scored 3/3 in all positions (especially in round one) but was unwell... To name but a few...

With a little bit more experience we could have qualified but we'll come back next year!

West London Junior Championship

New achievements!

Results:

No Name Age Points Standings Prog.score Achievements
1 Alexander Mehta U10 4.5 1st
1st time gold medal
2 Kristian Pelosi U9 1st 4 2nd 13.5 1st time silver medal
3 James Sutherland U9 2nd 4 3rd 13 1st time bronze in the main
4 Charles Orchard U8 1st 3.5 4th 12.5
5 Joseph Langley U8 2nd 3.5 5th 11
6 Edward Wootton U7 1st 3.5 6th 9.5
7 Toby Marley U11 3 7th= 9
8 Adam Sutherland U10 3 7th= 9
9 Daniel Gilbert U10 3 9th 8
10 Francis Pollock U8 3rd 2.5 10th 9.5
11 Bethany Yarde-Leavett U9 3rd 2.5 11th 7
12 Angus Pollock U7 2nd 2 12th 7
13 Billy O'Harra U7 3rd 2 13th 5.5
14 Ben Murphy U7 2 14th= 5
15 Isobel Warren U8 2 14th= 5
16 Luis Lesmes U8 1.5 16th 5.5
17 Rupert Glover U10 1.5 17th 4.5
18 Jules du Chaffaut U9 1 18th= 3
19 Oliver
Roberts
U6 1 18th= 3

9th West London Junior Championship

We have new achievements this time! Results:

No Name Points Prog.sc. Achievments
1 James Sutherland 5/5
1st time gold
2 Toby Marley 4/5 13 1st time silver
3 Adam Sutherland 4/5 12 2nd time bronze
4 Brian Leong 4/5 11 new member
5 Theo Tanner 3/5 11
6 Louis Norris 3/5 11

12 entries in total

8th West London Junior Championship

The last event of the year ended up with some surprises! 8 year-old Charles Orchard and 7 year-old Joseph Langley came ahead of experienced older boys and shared 2nd place after 'veteran winner' Stephen Ao (3 gold and 3 silver medals!).

Results:

Standings Name Age Points (Prog.score)
1 Stephen Ao U10 5/5
2= Joseph Langley U7 3.5/5 (11)
2= Charles Orchard U8 3.5/5 (11)
4 Louis Norris U9 1st 3.5/5 (10)
5 Ben Murphy U7 1st 3/5 (15)
6 Alexander Mehta U10 3/5 (9)
7= Toby Murley U11 3/5 (7)
7= Isobel Warren U8 2nd 3/5 (7)
9 Daniel Gilbert U10 2.5/5 (9)
10 James Sutherland U8 3rd 2.5/5 (8)
11 Harry Berry U7 2.5/5 (6.5)
12 George Parsons U7 2/5 (7)
13 Adam Sutherland U10 2/5 (6)
14 Elis Vandyk U9 2/5 (3)
15 Theo Tanner U9 1.5/5
16= Nico Pauen-Brar U7 1/5
16= Thomas Miller U7 1/5
16= Joss Matthews U7 1/5

7th WLJCC Open Championship

Standings Age Points
1 Aashna Mehajan (G) U10 4.5/5
2 Stephen Ao U10 4.5/5
3 Adam Sutherland U10 3.5/5
4 Theo Tanner U9 1st 3/5
5 Tanya Jaffe (G) U11 3/5
6 Toby Murley U11 3/5
7 Louis Norris U9 2.5/5
8 Elis Vandyk U9 2.5/5
9 Charles Orchard U8 1st 2.5/5
10 Gabriel Brook U8 2nd 2.5/5
11 Matthias Weber U8 3rd 2.5/5
12 Luis Lesmes U7 2.5/5
13 James Sutherland U8 2/5
14 Paul Schróter U8 2/5
15 Nathan Elroy U8 1.5/5
16 Jack Mouradian U8 1.5/5
17 Ben Murphy U7 1/5
18 Mia Carruthers (G) U9 1/5

IM Mike Basman Simul on 19th October

International Master and former England team player Michael Basman, known worldwide for his unique chess style, gave a simultaneous display at West London Chess Club.

Eight juniors participated in this event: Harry Burdon, Tanya Jaffe, Kristian Pelosi, Isobel Warren, Mia Carruthers, Daniel Gilbert, Luke West, Richard Waterman.

Mr Basman gave out signed chess note-books and mascots to all juniors.

6th WLJCC Open Championship

Results:
1     Nicholas Dean 5/5
2     James Sutherland 4/5
3     Ben Murphy 3.5/5
4=   Adam Sutherland, Isobel Warren(G), Stefan Žigi?, Theo Tanner 3/5
8=   Joseph Langley, Nathan Elroy 2½/5
9     Sebastian Brewer 2/5
10   Ana Žigi? (G) 1½/5
11= Nico Pauen-Brar , Akshay Aggrawal, Aaina Aggrawal (G) 1/5

Best Girl: Isobel Warren

5th WLJCC Open Championship

Results:

1. Stephen Ao           3/4 +3 bonus points*
2. Shimmy Hrapciuc      3/4 +2 bonus points
3. Ben Morphy           2.5/4 +1 bonus point
4. Alexander Osmond     2/4 +1 bonus point
5. Kelan Patel          0.5/4 +2 bonus points

* Solving problems in a teaching game against the teacher.

4th WLJCC Open Championship

Results of the 4th WLJCC Open Championship:

1.  Peter Andreev     5/5
2.  Stephen Ao        4/5
3.  Shimmy Hrapcuic   4/5
4-6 Nicholas Dean     3/5
        Jordan ELroy  3/5
        Kelan Patel   3/5

Best Girl: Isobel Warren 2.5/5

3rd WLJCC Open Championship

Results of the 3rd WLJCC Open Championship:

1. Clifford Wilmot     5/5
2. Shimmy Hrapciuc     4/5
3. Ellie  Goonetillake 4/5
 U7 best: James Sautherland

In all, 18 players took part.

Syndicate content